Kartepe’de Kar Yürüyüşü…

Kartepe‘ye bir çok kez gittim. Daha çok sonbahar ve ilkbahar mevsiminde gittiğim için kar örtüsü ile kaplanmış olarak görmemiştim. İlkbahar ve sonbaharda ağaç yapraklarında renklerin her tonunu görebilirsiniz. Fakat kış mevsiminde insan boyunu aşabilen kar örtüsü henüz bozulmamış ormanlarını öyle güzel süslüyor ki. Görmek gerekli. Eşim bir süredir gitmek istiyordu. Fakat ben isteksizdim. Kışın yol şartlarının kötü olması, kar ve buzlanmanın getirdiği riskler gezme isteğimi azaltıyordu. Günübirlik bir turla gitmek en iyisi diye düşünüyordum. Eşimin ısrarları sonunda arabayla Kartepe yoluna koyulduk. Maşukiye’den itibaren yol üzerinde kahvaltı yapılacak çok güzel yerler olduğunu biliyordum. Fakat, geziye çıktığım zaman yeme-içme işlerini adeta unuturum. Eşimde bana uyunca kahvaltıyı yol üzerindeki Mehmetçik Vakfı Kurtköy Dinlenme tesisinde yaptık.Maşukiye’ye geldiğimde şaşkınlık içindeydim. Çünkü, kardan kıştan eser yoktu.

Tırmanmaya başladıktan bir süre sonra kar kendini göstermeye başladı. “Yahu bu kadar mı kar var..” derken, çok geçmeden “Al sana kar..” dercesine her yer beyaz örtüye büründü.
Kuzuyayla Tabiat Parkı girişini kaçırdığımı Greenpark Otel girişini görünce anladım. Kar örtüsü defalarca geldiğim bu yerde yolu şaşırmama neden olmuştu. Tekrar geri dönerek tabiat parkı girişini buldum. Buradan itibaren zincirsiz gitmek imkansız olduğu için zincir takmak için arabadan indim. Oradaki tesisten yanıma gelen görevli zincir taksam bile yolda kalabileceğimi yaya olarak devam etmenin daha iyi olacağını söyledi. Arabayı park edip fotoğraf makinelerini aldık. Fotoğraf çekerek tepedeki mesire alanına doğru ilerlemeye başladık. Görünüşe bakılırsa buraya gelen insanların çoğu yürüyüş yerine restaurant’ta yada kendi hazırladığı sofrada yemek yemeyi tercih ediyordu. Bozulmamış bir tabiat alanı kar örtüsü altında o kadar büyüleyici görünüyordu ki yemek yemeyi düşünmek kınanacak bir şey gibi geliyordu bana.

Zaman zaman kar küreme araçlarının açtığı koridordan ayrılarak ağaçların arasında ilerliyorduk. Kar üzerinde hayvanların bıraktığı ayak izleri gördüğümüzde bunları dikkatle inceledik. Tecrübemiz olmadığından bir karar veremedik. Fakat izlerin fazla büyük olmamasından dolayı, köpek, tilki, çakal,tavşan gibi hayvanlar olabileceğini tahmin ettik.
 
Zaman zaman çöken sis büyülü bir atmosfer oluşturuyordu. Nedendir bilmiyorum? Sis beni çok etkiler. Hele bir ormanlık alanda sis çökerse içimden sislerin arasına dalarak kaybolana kadar yürümek gelir. Ya da sisler arasında ateş yakıp seyretmeye bayılırım. Bazıları için ateşin üzerinde et vs. pişmesi gereklidir. Böyle düşünenlere gıcık olurum. Kim bilir? Belki de ben biraz gıcık biriyim.
Ağaçların dallarını saran ve buzlaşan kar dallar rüzgardan sallandıkça çıtırdıyor. Bütün orman tarafından oluşturulan çıtırtı senfonisini dinliyoruz.
 
Eşim yoğun bir şekilde fotoğraf çektiği için 100 metre yol gitmemiz yarım saati buluyordu. Bir süre sonra eşim yorulduğunu söyledi. Biraz daha dayanıp tempolu yürürsek tepeye ulaşabileceğimizi söyledim. Fakat, eşim artık dönmek istiyordu. Benim için hayal kırıklığı olmuştu. Ne yazık ki arabayı bıraktığımız yere dönmemiz gerekiyordu. Birkaç saatlik kar yürüyüşü sonunda arabayı bıraktığımız yere geri dönmüştük. Artık akşam oluyordu. Ayrılmak istemiyordum. Fakat, eve dönme zamanı gelmişti.

 

Reklamlar

Kartepe’de Kar Yürüyüşü…” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s