Yol Vermek…

Trafikte yol vermek hassas bir konu. Sürücüler bu nedenle kavga edebiliyor, birbirini yaralayabiliyor. İşverenler işten attıkları bir personel için de “yol verdik” derler. Kısacası yol vermek konusu epey sıkıntılı. Sözlük anlamı ; 1. Geçmesine izin vermek. 2. (Taşıt için) hızlanmasını sağlamak, hızını arttırmak. Öyle bir şeydir ki bazen istemeden verilir. Bazen de istense de verilmez. İstemeyi bilmeyene sıkça zorluk çıkarılır. Tampon tampona gelerek sizden yol isteyen sürücü sizi geçtikten sonra aynı duruma maruz kalırsa yüreğinizin yağları erir.

Trafikte yol istemelerine gerek bırakmayacak şekilde sürüş yaparım. Fakat, bir keresinde farklı davranmıştım. Motosikletle Balıkesir yakınlarında bir dinlenme tesisinde dinlenip benzin almıştım. Gecenin geç saatlerinde tekrar yola girip hızlanmaya çalışırken yolcu otobüsü korna ve selektörlerle yol istedi. Arkadan iyice yaklaşarak tehlikeli bir durum yarattı. Biraz kızdım. Çünkü, gece trafiğinde ortalığı velveleye verecek bir durum yoktu. Hızlanmam için biraz sabredebilir veya iki şeritli bölünmüş yolda sol şeride geçip gidebilirdi. Yol vermek için emniyet şeridine geçebileceğim halde geçmedim. Hızımı da arttırmadım. Otobüs mecburen sol şeridi kullanarak beni geçti. Benim normalde gittiğim sabit hızın altında bir hızla seyrediyordu. Fakat geçmedim. Bir süre otobüsün peşinde yol aldım. Bir yandan da düşünüyordum; “otobüs şoförü gibi tecrübeli sürücüler bile motosikletleri emniyet şeridine atmaya çalışırsa halimiz ne olacaktı?”. “Aldırma. Yoluna git” diyordum kendi kendime. Ama inatçı damarım “Otobüsü takip et” diyordu. Otobüsün peşinden giderken, bir yandan da durum muhakemesi yapıyordum. Sonunda otobüsü geçerek yoluma devam ettim. Sürücü hizasına geldiğimde “bu nasıl bir maklukat acaba?” diyerek sürücüye bakmaktan kendimi alamadım. Çok sakin bir profilde olan beni bile arıza moduna geçirebilmişti.

Daha sonra Linkteki… kazayı okudum. Benzer olayların sandığımdan çok daha kötü bir şekilde sonuçlanabildiğini okuyunca bu konuda daha dikkatli olmaya karar verdim.
Kazasız belasız sürüşler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s